Maria Rzeźniak

Licencjonowany przewodnik turystyczny po Zamościu i Roztoczu, Roztoczańskim Parku Narodowym, pilot wycieczek. Współorganizator Roztoczańskiego Ekomuzeum - Świąteczna Kraina. Prowadzi Galerię Szur k. Krasnobrodu. Chętnie Państwa oprowadzi po Zamościu, Roztoczu, zorganizuje warsztaty i lekcje muzealne w plenerze dla każdej grupy wiekowej zorganizowanej i dla turystów indywidualnych z zakresu kultury, historii i etnografii. Przybliży „Historię Rodu Zamoyskich”, „Miasta Idealnego”, wyjawi „Tajemnicę warsztatu artysty”, opowie „O przeszłości kulturowej i duchowej Roztocza”.

Prezes zamojskiego Koła Przewodników PTTK o-Zamość

Moja przygoda z turystyką i krajoznawstwem rozpoczęła się podczas studiów w Lublinie w latach siedemdziesiątych. Uprawnienia przewodnickie zdobyłam w 2001 roku, prezesem Koła Przewodników Terenowych PTTK/O Zamość im. Róży i Jana Zamoyskich w Zamościu zostałam w 2013 roku, Koła, które dumnie w 2016 roku obchodzi 55 rocznicę swojego powstania.

Starszy kustosz Muzeum Zamojskiego

Największym moim marzeniem było zostać pracownikiem Muzeum w Zamościu, kiedy jako uczennica wchodziłam do wnętrza jednej z kamienic ormiańskich to wydawało mi się, że nie ma piękniejszego miejsca na świecie. Szczęśliwie w 1980 roku w rocznicę 400-lecia Zamościa rozpoczęłam tam pracę. Pozostałam w Muzeum do dnia dzisiejszego i nie żałuję, bo Muzeum to ciągłe wyzwanie

Twórca Roztoczańskiego Ekomuzeum

Ekomuzeum to sieć rozproszonych w terenie obiektów, tworzących żywą kolekcję obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców. Nasze Roztoczańskie działa na zasadzie dobrowolnej federacji, za który każdy podmiot odpowiada. Jedyny warunek, że mają to być miejsca autentyczna, tak jak „Galeria Szur”

Organizator Zamojskiech Spotkań Kultur

Zamojskie Spotkania Kultur organizowane przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze O/Zamość miało IX edycji, byłam odpowiedzialna za trzy. Niewielkimi środkami i możliwościami kadrowymi została zorganizowana wspaniała impreza kulturalno-edukacyjna, która dała mi możliwość przejść organizacyjny chrzest bojowy, poznać wielu wspaniałych ludzi, zmierzyć się z rozliczeniami finansowymi.

Szkoleniowiec Lokalnej Grupy Działania

LGD „Nasze Roztocze” szczęśliwie działa na terenie gminy Krasnobród. Pierwsze zainteresowanie „Galerią Szur” wykazało LGD „Zielony Pierścień” dla którego przygotowaliśmy wizytę studyjną, sami również korzystaliśmy z możliwości wyjazdu na podobne wizyty, aż przyszedł czas na szkolenie w wyniku którego otrzymałam uprawnienia „animatora turystyki”. Miałam też możliwość współpracowania w ciekawymi ludźmi spod znaku LGD

Uprawnienia przewodnickie po Zamościu

Licencjonowany przewodnik turystyczny po Zamościu.

Uprawnienia przewodnika po RPN

Licencjonowany przewodnik turystyczny po Roztoczańskim Parku Narodowym oraz całym Roztoczu i okolic.