Proponowane trasy po Zamościu

Wszystkie proponowane trasy mają jeden wspólny temat a mianowicie: Zamość renesansowe miasto prywatne założone przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, historia Rodu Zamoyskich i Ordynacja Zamojska. W zależności od zainteresowań proponuję tematy, które będą szerzej omówione.

Zamość miasto idealne

Teoria i filozofia miasta idealnego, budowa miast idealnych w Europie, przeniesienie zdobyczy architektów do powstających Zamościa, kreatywność w planowaniu, rola fundatora w wyznaczaniu przestrzeni miejskiej, realizacja.

Szlakiem wielu kultur

W Zamościu w murach obronnych swoje miejsce znaleźli mieszczanie różnych nacji i religii. Było to możliwe dzięki starannie prowadzonej polityce gospodarczej i kulturowej założyciela Jana Zamoyskiego. Dobrze zorganizowane gminy i obowiązujące prawo na wiele lat zapewniało bezpieczeństwo i dobrobyt mieszczanom. Zachowane zabytki są tego najlepszym przykładem.

W cieniu klasztornej furty

Podczas zwiedzania miast o klasztorach i zakonach mówi się niewiele, chyba, że jesteśmy na terenach należących do cystersów czy kartuzów, tymczasem miasto bez zakonów, to miasto bez tradycji i związków kulturotwórczych, często nie zdajemy sobie sprawę jak ważną funkcję pełniły zakony w naszych miastach. O tym bliżej opowiem podczas zwiedzania Zamościa.

Historia rodu Zamoyskich

Najkrócej można powiedzieć tak, że w Zamościu rodzina Zamoyskich była od założenia miasta czyli od 1580 roku do dnia dzisiejszego czyli 2016 roku z przerwą spowodowana nie z własnej winy po roku 1944. To historia XIV ordynatów i ich rodzin o różnym charakterze i temperamencie, to przede wszystkim historia Polski opowiedziana przez naszych bohaterów.

Historia Twierdzy Zamość

Dla miłośników historii twierdz obronnych i wojskowości to czas na zwiedzanie fortyfikacji powstałych na przestrzeni XVII – XIX wieku, to twierdza która w swojej historii przeżyła 5 oblężeń. Obecnie zrewitalizowana, pokojowo zaprasza do odwiedzenia.

Zamość w czasie II Wojny Światowej

Zamojszczyzna w historii II wojny światowej odegrała rolę niezwykła, to tutaj rozpoczęto realizację Generalplan Ost (Generalny Plan Wschodni). Wysiedlenia, pacyfikacje, losy Dzieci Zamojszczyzny, obrona wysiedlonej ludności polskiej, to tematy które można realizować zwiedzając XIX-wieczną Rotundę.

Proponowane trasy po Roztoczu

Propozycje tras po Zamościu i okolicach. Do wyboru do koloru. Dla każdego coś miłego.

Główne atrakcje Roztocza Środkowego

W atrakcje Roztocza Środkowego wpisują się miasteczka: Krasnobród – sanktuarium i uzdrowisko, Józefów - kamieniołomy, Zwierzyniec – dawna stolica administracyjna Ordynacji Zamojskiej, Szczebrzeszyn – stolica języka polskiego i chrząszczy. Po drodze czas na osobliwości przyrodnicze i kulturowe

Szlakiem Roztoczańskiego Parku Roztoczańskiego (RPN)

RPN utworzony w 1974 roku natomiast początki ochrony przyrody na Roztoczu sięgają XVI wieku, gdy na obszarze należącym wówczas do Ordynacji założonej przez kanclerza Jana Zamoyskiego, utworzono zwierzyniec. Wędrując możemy wspiąć się na Bukową Górę, dojść do Florianki, na Wzgórze Polak, zwiedzić Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN, przejść ścieżkami historycznymi Zwierzyńca.

Sanktuaria Roztocza

Odkryjemy historię sanktuariów Maryjnych w Zamościu, Hrubieszowie, Nabrożu, Tomaszowie Lubelskim, Sanktuarium Św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym, św. Antoniego w Radecznicy, bł. Stanisława Starowieyskiego w Łabuniach. Jest to ciekawa historia miejsc i świętych.

Trasą Roztoczańskiego Ekomuzeum

Jest to jak głosi hasło Ekomuzeum „Najlepszy sposób na poznanie Roztocza”. Łączymy historię z autentycznością miejsca i ludzi. Poznamy Historię Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach, zwiedzimy Olejarnie Świąteczną w Ruszowie, o sztuce porozmawiamy w Galerii Szur a w Winnicy Czarnowoda wypijemy lampkę wina, po drodze odkryjemy lokalne szlaki.

Szlakiem Ordynacji Zamoyskich

Ordynacja powstała w 1589 roku zlikwidowana na mocy dekretu PKWN z 1944 roku. Pod koniec życia I ordynata obejmowała 23 miasta i 816 wsi. Ordynacją zarządzało XVI ordynatów, każdy z nich dbał o te dobra, inwestował, wprowadzał nowinki europejskie, zatrudniał najlepszych architektów i malarzy.